Protein 50

ZAPALENIE GOSĆCIOWE WSIERDZIA

Off 5
ZAPALENIE GOSĆCIOWE WSIERDZIA
1 vote, 2.00 avg. rating (60% score)

ZAPALENIE GOSĆCIOWE WSIERDZIA

 

Zapalenie gośćcowe wsierdzia (endocaiditis iheumatica) jest objawem miejscowym ogólnoustrojowej choroby gośćcowej. Choroba gośćcowa jest schorzeniem o charakterze alergicznym.

Czynnikiem wyzwalającym jest tu tzw. zakażenie ogniskowe, czyli np. przewlekłe ropne zapalenie migdałków, zapalenie szpiku kostnego, torbiele oraz ziarniniaki przy korzeniach zębów itp. Drobnoustroje umiejscowione w tych ogniskach zatruwają organizm swymi jadami przez wiele miesięcy i lat. Ustrój może uczulić się na te jady. Wyrazem tego uczulenia jest alergiczne, odczynowe zapalenie elementów ustroju, zbudowanych z tkanki łącznej właściwej, a więc między innymi torebek stawowych, ścięgien, podścieliska łączno tkankowego mięśni szkieletowych i mięśnia sercowego oraz wsierdzia i zastawek.

Dochodzi do uszkodzenia i złuszczenia się śródbłonka zastawek, zwłaszcza na ich brzegach, oraz do rozpulchnienia tkanki łącznej. W miejscu złuszczonego śródbłonka, zwłaszcza na brzegach zastawek, tworzą się brodawkowate zakrzepy (ryc. 77). Niektóre z nich odrywają się i porwane prądem krwi mogą wywołać zatory w tętniczkach obwodowych. Pozostałe ulegają organizacji przez wrastanie do nich od podstawy zastawek tkanki łącznej ziarninowej z naczyniami.

http://fiter.pl/

Inne nasze teksty o zdrowiu:

About the author / 

admin

Sonda:

Czy dermatologia estetyczna w Polsce staje się coraz popularniejsza?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwa

Komentarze na stronie:

Nowe artykuły:

Losowe teksty:

  • Catering Rzeszów

    Wiele firm prowadzących działalność gospodarczą, stara się zapewnić swoim partnerom biznesowym miłe spędzenie czasu podczas spotkań i różnego rodzaju konferencji. Miłym uzupełnieniem takiego zebrania będzie gorąca i smaczna kawa, więc przedsiębiorca składa zamówienie w firmie Catering Rzeszów na dostarczenie kawy na takie spotkania. Innym zdaniem przed jakim staje firma cateringowa to bankiety, które również są…

  • Stabilizator stawu skokowego

    Okazuje się, że sport, wbrew temu, co mówi samo powiedzenie, to nie samo zdrowie. Każdy, kto uprawia go w miarę regularnie, prędzej czy później przekonuje się, że kontuzje są rzeczą normalną. Niestety, bardzo często to, że je odnosimy, jest naszą winą. Czasem o wiele za bardzo przeceniamy własne siły i bierzemy na siebie więcej, niż…