Vision nutrition

Leczenie operacyjne kamicy pęcherzyka żółciowego

Off 42
Leczenie operacyjne kamicy pęcherzyka żółciowego
1 vote, 5.00 avg. rating (90% score)

Kamica żółciowa może przytrafić się każdemu, ale sprzyja jej niewłaściwa dieta. Choroba ta polega na postawaniu w pęcherzyku żółciowym i drogach żółciowych drobnych kamieni złożonych z niektórych minerałów (jak na przykład węglan wapnia), jak również białka, cholesterolu i innych związków. Choroba ta może prowadzić do zapalenia pęcherzyka żółciowego. Może dojść również do zatkania jego przewodów, a to powoduje wystąpienie żółtaczki oraz dolegliwości bólowe.
Metody leczenia kamicy żółciowej

Istnieje kilka metod leczenia kamicy żółciowej. W niektórych przypadkach pomaga leczenie zachowawcze oparte na odpowiedniej diecie (tzw. diecie wątrobowej z małą ilością tłuszczy) oraz środkach farmaceutycznych, które mają rozpuszczać kamienie. Jednak bardzo często konieczne jest leczenie operacyjne.

Operacja w tym przypadku polega na wycięciu pęcherzyka żółciowego (w całości) wraz z kamieniami, jest to tak zwana cholecystektomia. Zabieg ten może zostać wykonany laparoskopowo, czyli przez drobne nacięcia, przez które wprowadza się do jamy brzusznej narzędzia chirurgiczne lub, jeżeli sytuacja tego wymaga, w sposób klasyczny przez otwarcie brzucha.
Leczenie operacyjne

W obu przypadkach stosowane jest ogólne znieczulenie pacjenta. Przed operacją konieczne jest wykonanie badań, które pozwolą na zdiagnozowanie ogólnego stanu pacjenta. Najczęściej będą to badania krwi i moczu, USG brzucha, ale dokładny zakres zależy od lekarza prowadzącego.

W dniu operacji pacjent nie powinien nic jeść, ani pić. Dodatkowo przeprowadza z nim rozmowę anestezjolog, który decyduje o podawanych lekach znieczulających. Pęcherzyk żółciowy wycięty w czasie zabiegu operacyjnego zostaje oddany do badania histopatologicznego. Metoda operacji zależy w dużym stopniu od tego jak zaawansowana jest choroba. W przypadku gdy pęcherzyk nie jest powiększony i bardzo kruchy można zastosować metodę laparoskopową – pęcherzyk można wówczas wyciągnąć w specjalnym woreczku przez jeden z wykonanych w brzuchu otworów. Problem powstaje gdy pęcherzyk żółciowy jest w zaawansowanym stanie zapalnym.
Narzędzia do laparoskopii

Narzędzia do laparoskopii

W takiej sytuacji próby wyciągania mogą doprowadzić do jego rozerwania, co może być niebezpieczne dla pacjenta. Dlatego zdarza się, że chirurg w trakcie zabiegu decyduje się na zmianę sposobu operacji na klasyczny, aby uzyskać szersze możliwości manipulacji przy chorym organie.

Pobyt w szpitalu trwa najczęściej około 2 – 3 dni, po których pacjent zostaje wypisany do domu z zaleceniami dotyczącymi diety. Po tygodniu może się pojawić na zdjęcie szwów.

Inne nasze teksty o zdrowiu:

About the author / 

admin

Sonda:

Czy dermatologia estetyczna w Polsce staje się coraz popularniejsza?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwa

Komentarze na stronie:

Nowe artykuły:

Losowe teksty:

  • Medycyna estetyczna – Jastrzębie-Zdrój

    Dlaczego powinniśmy dbać o swój wygląd? W dzisiejszych czasach coraz mniej skupiamy się na swoim zdrowiu, a coraz bardziej na wyglądzie zewnętrznym. To dlatego kupujemy najróżniejsze kosmetyki i sprawdzamy, co przygotowała dla nas medycyna estetyczna. A dlaczego w ogóle powinniśmy dbać o swoją prezencję? Po pierwsze, jesteśmy istotami społecznymi, dlatego zależy nam na utrzymywaniu dobrych…

  • Potrzebne wyposażenie dla chorego w domu

    Opiekując się ciężko chorym członkiem rodziny będziemy potrzebowali różnych ?pomocników? w zależności od stanu chorego. Bardzo przykre jest dla dorosłego chorego człowieka, gdy choroba pozbawia go czucia w realizowaniu potrzeb fizjologicznych takich jak oddawanie moczu czy nawet kału. Wtedy pomocne będą różnego rodzaju środki higieniczne o odpowiedniej chłonności i rozmiarze dostosowane do kształtów anatomicznych (różniące…