Vision nutrition

Bolący brzuch – czy to już wrzody?

Off 16
Bolący brzuch – czy to już wrzody?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Opublikowany przez sqnbn1 w dniu 4 października 2012 | Bez komentarzy

Odczuwasz uporczywy, powtarzający się ból brzucha, z którym nie możesz sobie poradzić? W takim razie nie ma na co czekać, musisz wybrać się do lekarza, gdyż mogą to być wrzody.

Słowo „wrzód” kojarzy się najczęściej z ropnymi naciekami, ale w przypadku wrzodów żołądka jest wręcz odwrotnie – tutaj wrzodem nazywane są powstające w śluzówce nadżerki. Mogą być różnej wielkości – od ziarenka pieprzu po kilkucentymetrową dziurę. Zanim doprowadzisz do powstania wielkiej rany w żołądku, powinieneś wiedzieć kilka podstawowych rzeczy o wrzodach.

Skąd się biorą?

Zanim pojawią się wrzody najpierw dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej żołądka. Najczęstszą przyczyną ich powstawania jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori, która wywołuje stan zapalny błony śluzowej. Długotrwałe zapalenie doprowadza do mikro uszkodzeń, które z czasem prowadzą do powstania wrzodów. Ale śluzówkę mogą uszkadzać również inne czynniki takie jak zła dieta, palenie papierosów, długotrwałe przyjmowanie niesterydowych środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Czynniki te prowadzą do przekrwienia oraz niewielkich nadżerek, które w ostateczności mogą przeobrazić się we wrzody.

Objawy

Pierwsze objawy są odczuwalne jeszcze zanim pojawią się wrzody. Najczęściej jest to pobolewanie lub skurcze tuż nad pępkiem. Bywa jednak, że zamiast bólu odczuwane jest kłucie lub pieczenie w nadbrzuszu. Do pierwszych objawów stanu zapalnego śluzówki żołądka należą ponadto zgaga, mdłości, wzdęcia, powracający ucisk w nadbrzuszu. Jeśli odczuwasz takie dolegliwości bez zastanowienia idź do lekarza rodzinnego, który w razie konieczności skieruje Cię do dalszej diagnostyki.

Badania i leczenie

Jeśli dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego powtarzają się wtedy należy poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Najczęściej przeprowadzana jest w takim wypadku gastroskopia. Badanie to pozwala zaobserwować w jakim stanie jest śluzówka żołądka i dostosować do tego odpowiedni sposób leczenia.

Inne nasze teksty o zdrowiu:

About the author / 

admin

Sonda:

Czy dermatologia estetyczna w Polsce staje się coraz popularniejsza?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwa

Komentarze na stronie:

Nowe artykuły:

Losowe teksty:

  • Jak się leczymy?

    Człowiek jest niezmiernie podatny na wszelkiego rodzaju choroby, schorzenia i kontuzje. Jest to wpisane w nasze życie i nikt chyba nie może się uchronić przed chociażby jesiennym katarem. Jest to zjawisko tak popularne, że uniknąć się go nie da, zwłaszcza gdy ludzie wokół chorują i zarażają wszystkich w okolicy. W jaki sposób radzimy sobie z…

  • Pobyt w szpitalu nie musi być przykry

    Pobyt w szpitalu zawsze kojarzy się z trudnymi chwilami, bólem, strachem. Czy zawsze musi być z tym związany? Oczywiście nie. Wiele zależy od tego, jak sami do niego podejdziemy. Dzisiejsza medycyna gwarantuje wiele możliwości, niekiedy jednak zdrowie można odzyskać tylko na oddziale szpitalnym. Jeśli zostaliśmy do niego skierowani, nie należy się przejmować. Potrzebne jest pozytywne…